صفحه افغانستان - BBC News فارسی (2023)

Table of Contents
Top story - Afghanistan شورای بین‌المللی کریکت وضعیت افغانستان پس از کنار گذاشته شدن زنان را بررسی می‌کند دیده‌بان حقوق بشر: امارات حدود ۲۷۰۰ پناهجوی افغان را که در بازداشت خودسرانه نگهداشته فوراً آزاد کند سردرگمی صدها زندانی افغان در کراچی پاکستان؛ «حتی آب برای وضو نمی‌دهند» تحلیل و گزارش چرا جواهرات ملاله یوسف‌زی در مراسم اسکار واکنش برانگیز شد؟ تنها کتابخانه ویژه زنان در کابل «به دلیل تهدیدات طالبان» بسته شد ایران، القاعده و طالبان؛ نزدیکی بنیادگراهای شیعه و سنی، راهبردی یا مصلحتی؟ راضیه مرادی، دانشجوی افغان که برای نمره درخشانش از فرماندار گجرات مدال طلا گرفت پناهجویانی که در آب‌های ایتالیا غرق شدند؛ «اولین چیزی که دیدم جسد برادرزاده هجده ماهه‌ام بود» هزار خورشید تابان روی صحنه اپرا؛ زخم‌هایی که تازه شد ‌‌‌‌‌‌ دختران کابل چگونه بیخ گوش طالبان ساز می‌زنند؟ خروج آمریکا از افغانستان؛ تفنگدار گریان از «فاجعه» سخن گفت «زن، تن و دنیای پیرامون در کنترل مردان است» گوینده مشهور تلویزیون افغانستان و زندگی تازه در آمریکا برنامه‌های رادیو به بعدی گوش کنید, بعدی مجله شامگاهی, ۱۴:۰۰, ۱۸ مارس ۲۰۲۳, ۳۰،۰۰ المدة الزمنية بشنوید, چشم انداز بامدادی 1, ۰۲:۳۰, ۱۸ مارس ۲۰۲۳, ۲۹،۳۰ المدة الزمنية بشنوید, چشم انداز بامدادی 1, ۰۱:۳۰, ۱۸ مارس ۲۰۲۳, ۲۹،۳۰ المدة الزمنية بشنوید, خبر و نظر, ۱۶:۰۰, ۱۷ مارس ۲۰۲۳, ۲۹،۳۰ المدة الزمنية ویدیو و صدا پنج زمین‌لرزه مرگبار افغانستان ویدیو, عملکرد طالبان در مواجهه با زمین‌لرزه چگونه بود؟, مدت 9,04 گوش کنید: تازه‌ترین برنامه‌های رادیوبیشتر

Top story - Afghanistan

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (1)

  شورای بین‌المللی کریکت وضعیت افغانستان پس از کنار گذاشته شدن زنان را بررسی می‌کند

  روسای بورد بی‌المللی کریکت هفته آینده وضعیت بین المللی تیم کریکت افغانستان را در حالی منع بازی تیم کریکت زنان ادامه دارد، بررسی خواهند داد. ۲۰ ماه پیش، پس از تسلط طالبان اعضای تیم کریکت زنان افغانستان به پاکستان گریختند، و از آنجا بیشتر آنها ویزای اضطراری استرالیا دریافت کردند. افغانستان به عنوان یک عضو کامل شورای بین المللی کریکت (ای‌سی‌سی) باید ورزش زنان را نیز داشته باشد.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (2)

  ژنرال مایکل کوریلا، امروز در جلسه کمیته‌‌ بررسی وضعیت امنیتی در خاورمیانه و شمال آفریقا در وزارت دفاع آمریکا گفت: شاخه خراسان گروه داعش «به سرعت در حال توسعه توانایی «عملیات خارجی» خود در اروپا و آسیا» است و این گروه تهدید قابل توجهی برای آمریکا است.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (3)

  در حالی که طالبان کار زنان را به‌شدت محدود کرده است، ۲۶ کسب و کار زنان افغانستان با حمایت برنامه توسعه سازمان ملل متحد تولیدات خود را در نمایشگاه سه روزه در هتلی در دبی ارائه کرده‌اند.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (4)

  امروز یک هیات کشور امارات متحده عربی وارد کابل شد و با شماری از مقام‌های طالبان دیدار و گفتگو کرده است. سخنگوی وزارت خارجه طالبان نوشته است در این دیدار وزیران خارجه و امر به معروف و نهی از منکر و علمای طالبان حضور داشتند، امیرخان متقی، وزیر خارجه گفت: «امارت اسلامی [طالبان] و امارات متحدهٔ عرب روابط تاریخی دارند و در آینده نیز متعهد به روابط نیک هستیم.»

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (5)

  چهل و نهمین نشست شورای وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در روزهای ۱۶ و ۱۷ مارس/مارچ در نواکشوت پایتخت موریتانی برگزار شده است.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (6)

  شورای امنیت سازمان ملل امروز به اتفاق آرا با صدور قطعنامه‌ای تصمیم به تمدید یکساله مأموریت نمایندگی سازمان ملل برای افغانستان (یوناما) گرفت. در قطعنامه آمده شورای امنیت بر «تعهد قوی خود به حاکمیت، استقلال و یکپارچگی ارضی و وحدت ملی و نیز حمایت مستمر از مردم افغانستان و یک افغانستان صلح‌آمیز، باثبات و مرفه» تاکید می‌کند.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (7)

  سفارت ایران در کابل می‌گوید که معاون این سفارت در مورد استفاده از تجربیات ایران در زمینه توسعه شهری با شهردار طالبان در کابل گفتگو کرده است.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (8)

  وزارت امور مهاجران طالبان می‌گوید در روزهای اخیر، حدود ۵ هزار شهروند افغانستان از ایران بازگشته‌اند. عبدالمطلب، سخنگوی این وزارتخانه به بی‌بی‌سی گفت: «۲۴۰۰ نفر از این بازگشت‌کنندگان، از ایران (به اجبار) اخراج شده و بقیه به رضایت خودشان آن کشور را ترک کرده‌اند.»

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (9)

  وزارت امور خارجه پاکستان به اظهارات زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه سابق آمریکا در صلح افغانستان واکنش نشان داده و گفته این کشور نیازی به «مشورت ناخواسته» در امور داخلی خود ندارد. زلمی خلیزاد دو روز پیش در یک سری توییت نوشته است که «پاکستان با سه بخران سیاسی، اقتصادی و امنیتی روبروست. با وجود ظرفیت بزرگی که دارد با ناکارآمدی از رقیبش هند خیلی عقب افتاده است».

 • دیده‌بان حقوق بشر: امارات حدود ۲۷۰۰ پناهجوی افغان را که در بازداشت خودسرانه نگهداشته فوراً آزاد کند

 • سردرگمی صدها زندانی افغان در کراچی پاکستان؛ «حتی آب برای وضو نمی‌دهند»

تحلیل و گزارش

 • چرا جواهرات ملاله یوسف‌زی در مراسم اسکار واکنش برانگیز شد؟

  ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلح نوبل درمراسم نود و پنجمین دوره جوایز اسکار در حالی روی فرش قرمز ظاهر شد که لباس نقره‌ای با طرحی از رالف لورن و زیوراتی از فرد لیتون را انتخاب کرده بود، زیوراتی که قبلاً متعلق به ملکه ثریا طرزی، همسر امان‌الله، پادشاه تجددگرای افغانستان بوده است. این زیورات شامل مجموعه‌ای از گوشواره‌‎های الماس دهه ۱۹۲۰ و یک حلقه الماس قرن نوزدهمی بود. این آرایش توجه بسیاری را جلب کرد و در فضای شبکه‌های اجتماعی افغانستان واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت.

  صفحه افغانستان - BBC News فارسی (10)
 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (11)

  تنها کتابخانه ویژه زنان در کابل «به دلیل تهدیدات طالبان» بسته شد

  مسئولان «کتابخانه زن» در کابل در گفتگویی با بی‌بی‌سی تائید کرده‌اند که به دلیل تهدیدات مکرر ماموران امنیتی حوزه سوم طالبان مجبور شدند، این کتابخانه ویژه برای زنان را ببندند. کتابخانه زن، حدود هفت ماه پیش با ۵ هزار جلد کتاب در زمینه‌های مختلف ویژه زنان و دختران در کابل افتتاح شده بود.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (12)

  ایران، القاعده و طالبان؛ نزدیکی بنیادگراهای شیعه و سنی، راهبردی یا مصلحتی؟

  تعیین دو تن از افسران برجسته و با تجربه سپاه پاسداران با پیشینه روابط عمیق با طالبان به عنوان سفیر و معاون سفیر در افغانستان و تحویل دادن سفارت افغانستان در تهران به طالبان، عده‌ای از شهروندان و بعضی از سیاستمدران افغانستان را که جمهوری اسلامی ایران را در جاذبه های احساسات و عواطف فرهنگی، زبانی و مذهبی به اصطلاح «یار غار» می‌پنداشتند و این نزدیکی قریب به شیفتگی را با نقش و همکاری‌های ایران در زمان جهاد و مقاومت گره می‌زدند، متعجب، سرخورده و برآشفته کرده است.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (13)

  راضیه مرادی، دانشجوی افغان که برای نمره درخشانش از فرماندار گجرات مدال طلا گرفت

  در حالی که راضیه مرادی برای دریافت جایزه عالی تحصیلی به روی صحنه می‌رفت، در عین حال احساس شادی و غم داشت. خانم مرادی ۲۷ ساله اهل افغانستان، دو سال است که در هند درس می‌خواند. او اخیراً با دریافت مدال طلا به دلیل گذراندن دوره کارشناسی ارشد مدیریت دولتی در دانشگاه خود در ایالت غربی گجرات، خبرساز شد.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (14)

  پناهجویانی که در آب‌های ایتالیا غرق شدند؛ «اولین چیزی که دیدم جسد برادرزاده هجده ماهه‌ام بود»

  گزارشی درباره پناهجویانی که در آب‌های ایتالیا غرق شدند. سفر مرگبار از ترکیه سمت اروپا که از مرکز مدیترانه می‌گذرد از مسیرهای اصلی مهاجرت پناهجویان از افغانستان،‌ ایران و سوریه است. بر اساس گزارش سازمان‌های نظارتی از سال ۲۰۱۴ تاکنون بیش از ۲۰هزار نفر در دریای مدیترانه یا جان خود را از دست داده‌اند یا گم شده‌اند.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (15)

  هزار خورشید تابان روی صحنه اپرا؛ زخم‌هایی که تازه شد ‌‌‌‌‌‌

  «هزار خورشید تابان» که شانزده سال پیش در قالب یک رمان منتشر شد و توجه جهانی جلب کرد،‌ اکنون در قالب یک اپرا روی صحنه تئاتر شهر سیاتل در آمریکا به نمایش درآمده است. خالد حسینی، در این رمان به داستان غم‌انگیز دو زن و دشواری‌های آن‌ها در افغانستان پرداخته است که رویدادهای آن در برهه زمانی چند دهه منتهی به حاکمیت و سپس سرنگونی دور اول طالبان و بعد ورود آمریکا و کشورهای غربی به این کشور اتفاق می‌افتد.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (16)

  دختران کابل چگونه بیخ گوش طالبان ساز می‌زنند؟

  اوایل سقوط دولت پیشین در کابل بودم دلم که تنگ موسیقی می‌شد به هارمونیه‌ای فکر می‌کردم که زیر لوازم خانه پنهانش کرده بودیم. حتا لمس‌کردنش برایم دلهره‌آور بود و این‌که باز کنم و صدایش را بکشم در آن شرایط غیر ممکن به نظر می‌رسید. افراد مسلح هرازگاهی دور و بر خانه در آمد و شد بودند. بیم این که به دلیل داشتن وسیله موسیقی عقوبت شوم آزارم می‌داد. من کار حرفه‌ای نمی‌کردم و برای سرگرمی خودم بود.

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (17)

  خروج آمریکا از افغانستان؛ تفنگدار گریان از «فاجعه» سخن گفت

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (18)

  «زن، تن و دنیای پیرامون در کنترل مردان است»

 • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (19)

  گوینده مشهور تلویزیون افغانستان و زندگی تازه در آمریکا

  برای زنانی که زمانی در افغانستان روزنامه‌نگار بودند، از سرگیری این حرفه در آمریکا آسان نیست. یک سال از اسکان ۷۶ هزار شهروند افغانستان در سراسر آمریکا می‌گذرد، اما داستان‌های آنها به ویژه روزنامه‌نگاران زن که از کشورشان آواره شده‌اند هنوز ناگفته مانده است.

برنامه‌های رادیو

 • به بعدی گوش کنید, بعدی مجله شامگاهی, ۱۴:۰۰, ۱۸ مارس ۲۰۲۳, ۳۰،۰۰ المدة الزمنية

  تازه ترین خبرهای افغانستان، منطقه و جهان همراه با گزارش ها ونگاه موشکافانه به مهم ترین اتفاقات روز.

 • بشنوید, چشم انداز بامدادی 1, ۰۲:۳۰, ۱۸ مارس ۲۰۲۳, ۲۹،۳۰ المدة الزمنية

  تازه ترین خبرهای افغانستان، منطقه و جهان همراه با گزارش ها و بررسی روزنامه های مهم جهان وافغانستان.

 • بشنوید, چشم انداز بامدادی 1, ۰۱:۳۰, ۱۸ مارس ۲۰۲۳, ۲۹،۳۰ المدة الزمنية

  تازه ترین خبرهای افغانستان، منطقه و جهان همراه با گزارش ها و بررسی روزنامه های مهم جهان وافغانستان.

 • بشنوید, خبر و نظر, ۱۶:۰۰, ۱۷ مارس ۲۰۲۳, ۲۹،۳۰ المدة الزمنية

  برنامه نویسی از سرویس بی بی سی فارسی

 • ویدیو و صدا

  • پنج زمین‌لرزه مرگبار افغانستان

   بامداد چهارشنبه، اول سرطان/تیر افغانستان شاهدی یکی از مرگبارترین زلزله‌ها در تاریخ معاصرش بود. تنها در ساعات نخست زلزله در ولایت‌های پکتیکا و خوست، آمار ابتدایی جان باختگان به بالاتر از هزار نفر اعلام شد. هنوز شماری زیادی زیر آوار مانده‌اند. افغانستان کشور به شدیدت زلزله‌خیز است و دست‌کم در سه دهه گذشته به اثر زلزله بیشتر از ده‌هزار نفر کشته و زخمی شده‌اند و هزارها خانواده سرپناه‌شان را از دست داده‌اند.

   صفحه افغانستان - BBC News فارسی (20)
  • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (21)

   ویدیو, عملکرد طالبان در مواجهه با زمین‌لرزه چگونه بود؟, مدت 9,04

   مقام‌های طالبان جستجوی بازماندگان زمین‌لرزۀ مرگبار در استان پکتیکای افغانستان را متوقف کرده‌اند که گمان می‌رود بیش از هزار کشته برجای گذاشته است.

  گوش کنید: تازه‌ترین برنامه‌های رادیوبیشتر

  • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (22)

   گپ روز

   گپ روز

  • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (23)

   چشم انداز بامدادی

   چشم انداز بامدادی

  • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (24)

   مجله شامگاهی

   مجله شامگاهی

  • صفحه افغانستان - BBC News فارسی (25)

   مجله زنان

   برنامه زنان افغانستان

  Top Articles
  Latest Posts
  Article information

  Author: Geoffrey Lueilwitz

  Last Updated: 01/27/2023

  Views: 6105

  Rating: 5 / 5 (60 voted)

  Reviews: 83% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Geoffrey Lueilwitz

  Birthday: 1997-03-23

  Address: 74183 Thomas Course, Port Micheal, OK 55446-1529

  Phone: +13408645881558

  Job: Global Representative

  Hobby: Sailing, Vehicle restoration, Rowing, Ghost hunting, Scrapbooking, Rugby, Board sports

  Introduction: My name is Geoffrey Lueilwitz, I am a zealous, encouraging, sparkling, enchanting, graceful, faithful, nice person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.